top of page

Altından sonra en değerli taşların doğal taşlar ailesinden, zümrüt, elmas, yakut ve safir olduğu bilinmektedir. Bunların dışında yarı değerli taşlar olarak ametist, akuamarin, kaplan gözü, oniks, akik, kehribar ve turmalindir. Doğal taşların güzel görüntüleri dışında insanların fiziksel ve ruhsal problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Gelin beraber bu taşların özelliklerini inceleyelim.

Akik

Sicilya’da bulunan Akik taşı dünya üzerinde en bol bulunan değerli taşların en başında geliyor. Doğa taşlar arasında en güçlü özelliklere sahip akik taşının şifalı olduğu bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır.Akik taşının yaymış olduğu enerjinin,strese ve ruhsal rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

1.png
2.png

Yakut

Elmastan sonra yapı olarak en sert taştır Yakut, etrafa saçtığı ışık ve doğada nadir bulunmasıyla oldukça değerlidir. Faydalarına gelicek olursak, insana özgüven ve mutluluk verir, bağışıklık sistemini ve kan dolaşımının düzenli hale getirir. Yakut takan kişiyi negatif dutgulardan uzaklaştırır.

Kehribar

Hollanda, İsveç, Ukrayna, Romanya ve İngiltere’de bulunan Kehribar taşının insan sağlığı üzerinde çok falzla pozitif etkileri vardır. Genelde boğaz çevresinde etkisi olan kehribar taşı daha çok aksesuaqr yapımında tercihb edilir. Kolye olarak kullanılması boğaz kısmında yakın durarak boğaz enfeksiyonu, guatr, bronşit, tiroid gibi hastalıkların olupşmasını önlediğine inanılmaktadır. Kehribar taşı yeni diş çıkarıcak bebekler içinde kolye olarak kullanılmaktadır, diş çıkarma ağrısını en aza indirdiği bilinmektedir.

Adsız tasarım (12).png
Adsız tasarım (11).png

Elmas

Daha çok Afrika bölgesinde bulunan Elmas en sert yapıya sahip olan doğal taştır.elması taşıyan kişiye başarı ve dingin bir ruh hali getirir. Aynı zamanda vücuttaki kötü ve negatif enerjileri uzaklaştırır.

Ametist

Ametist taşı rengi, yaydığı enerji ve özellikleri ile en çok kullanılan aksesuardır. En önemlli özelliği kişiye olumlu enerjiler sağlaması ve negatif enerjileri vücuttan çıkarması şeklindedir. Dikkat bozukluğu için de kullanılan bu taş zambiya, sibirya gibi ülkeler dışında,ülkemizin bazı bölgelerinde de çıkartılmaktadır.

Adsız tasarım (6).png
Adsız tasarım (8).png

Oniks

Çin, Almanya, Mısır, İtalya, Meksika, Madagaskar ve Hindistan’da çıkarılan Oniks taşının içinde çok fazla sayıda mineral bulunmaktadır. Form gereği çok rahat bir şekilde işlenebilen bu taş genellikle süs eşyalarının yapımında kullanılıyor.

Safir

Hindistanda bolca bulunan Safir doğal taşının kullanım özellikleri oldukça fazla kategoriye ayrılıyor, ama bilinen yararları arasında kalbi ve böbreği güçlendirdiği bilinmekte aynı zamanda odak arttırma özelliğine sahiptir.

Adsız tasarım (7)_edited.png
Adsız tasarım (9).png

Turmalin

Italya, Avusturalya gibi yerlerde bulunan Turmalin taşı uyku düzeninin sağlamaya, hormon sistemini dengelemeye, zihin güçlendirmeye ve kişiye pozitif enerji sağlamaktadır.

Kaplan Gözü

Güney Afrika ve Avustralya’da yoğun bir şekilde çıkarılan kaplan gözü, oldukça yararlı bir taştır, fiziksel ya da zihinsel bir güce ihtiyaç duyduğunuzda bu taşı yanınızda taşıyabilirsiniz.

Adsız tasarım (10).png
Adsız tasarım (11).png

Akumarin

Akumarin doğal taşı görünüm olarak zümrüt taşına çok benzemektedir, parlak ve güzel renkleri insanı kendine çeker. Bu güzel görünümlü taşın en önemli özelliği boğaz çakrasının enerjisini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Cesaret taşı ismiyle de bilinir.

bottom of page